Skip to content

26 Apollo DrTrenton, NJ 08620

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$445,107
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block2606.03
Lot136
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
36%
Improvement Value:$155,700
64%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,560+10.1%
2024$7,773+1.3%
2023$7,676+4.3%
2022$7,360+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,107
Sq Ft1,588DeedBook 6542, Page 794Recorded12/4/2023

Property Sale

SaleMulti
$445,107
DeedBook 6542, Page 794

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4175, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1969