Skip to content

7 Darien CtTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jul 9, 2001

Property Information

Block2606.03
Lot144
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
35%
Improvement Value:$159,300
65%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+6.7%
2024$8,059+1.2%
2023$7,962+4.1%
2022$7,645+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 4082, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1961