Skip to content

25 Maitland Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1972

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 12, 2020

Property Information

Block2606.03
Lot161
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
34%
Improvement Value:$168,300
66%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+6.7%
2024$8,413+1.2%
2023$8,311+4.1%
2022$7,980+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,528DeedBook 6406, Page 470Recorded6/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972