Skip to content

29 Maitland RdTrenton, NJ 08620

Built 1972

Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block2606.03
Lot163
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
32%
Improvement Value:$182,900
68%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+6.9%
2024$8,678+1.3%
2023$8,570+4.3%
2022$8,219+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972