Skip to content

31 Maitland Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1972

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 2, 1998

Property Information

Block2606.03
Lot164
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
34%
Improvement Value:$170,300
66%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+6.7%
2024$8,522+1.2%
2023$8,419+4.1%
2022$8,083+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3405, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1972