Skip to content

33 Maitland RdTrenton, NJ 08620

Built 1972

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block2606.03
Lot166
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
37%
Improvement Value:$148,900
63%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+6.7%
2024$7,808+1.2%
2023$7,714+4.1%
2022$7,406+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 6322, Page 944Recorded4/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1972