Skip to content

224 Elton AveTrenton, NJ 08620

Built 1970

Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block2606.03
Lot172
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
37%
Improvement Value:$152,900
63%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,296+6.9%
2024$7,760+1.3%
2023$7,663+4.3%
2022$7,348+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970