Skip to content

745 Ydv-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block2606.03
Lot175
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SS G4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,867
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
36%
Improvement Value:$175,100
64%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,687+6.7%
2024$9,080+1.2%
2023$8,970+4.1%
2022$8,613+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500
Sq Ft1,867DeedBook 6611, Page 1479Recorded12/5/2025

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,867DeedBook 6533, Page 596Recorded9/1/2023

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 5718, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1925