Skip to content

59 Lakeside Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block2606
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page286

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
49%
Improvement Value:$77,600
51%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+7.1%
2024$4,734+1.3%
2023$4,674+4.4%
2022$4,478+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 3831, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1900