Skip to content

700 Horizon DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$34,750,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block2612
Lot5.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page290

Building Details

Building Class10
DescriptionAAA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage21.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,079,100
13%
Improvement Value:$14,420,900
87%
Total Assessment$16,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$581,460-21.5%
2024$741,144+1.2%
2023$732,168-0.3%
2022$734,412+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$34,750,000
DeedBook 6321, Page 280

Property Sale

Sale
$34,750,000

From:

To:

DeedBook 6321, Page 280Recorded3/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 2007