Skip to content

740 State Hwy 130

Robbinsville, NJ 08691

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$2,525,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block2612
Lot5.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page290

Building Details

Building Class10
DescriptionOUTBACK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,314
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,500
40%
Improvement Value:$963,500
60%
Total Assessment$1,596,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,243+6.7%
2024$52,716+1.2%
2023$52,077-0.3%
2022$52,237+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,525,000

From:

To:

Sq Ft6,314DeedBook 6366, Page 1804Recorded5/14/2019

Property Sale

Sale
$2,503,000

From:

To:

Sq Ft6,314DeedBook 6296, Page 765Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$2,650,000
DeedBook 5670, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 2007