Skip to content

780-800 State Hwy 130Robbinsville, NJ 08691

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Mar 10, 2005

Property Information

Block2612
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page290

Building Details

Building Class10
DescriptionHILTON -105 RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,092,800
21%
Improvement Value:$7,654,700
79%
Total Assessment$9,747,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$343,502+6.7%
2024$321,960+1.2%
2023$318,061-0.3%
2022$319,036+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 5008, Page 86