Skip to content

900 Hamilton Mkt PlRobbinsville, NJ 08691

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$32,527,297
Last Sale Date
Sep 21, 2011

Property Information

Block2613
Lot1.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class10
DescriptionBJ'S WHOLESALE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,021,600
28%
Improvement Value:$8,001,100
75%
Total Assessment$10,644,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$375,119-8.7%
2024$411,025+1.2%
2023$406,048-0.3%
2022$407,292+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$32,527,297
DeedBook 6127, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook NaN, Page NaN