Skip to content

15 Marbella CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$441,815
Last Sale Date
Mar 2, 2007

Property Information

Block2613
Lot4.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionFOUNTAINBLEU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,573
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
25%
Improvement Value:$231,900
75%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,713+6.9%
2024$10,026+1.3%
2023$9,901-0.3%
2022$9,932+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$441,815
DeedBook 5586, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2004