Skip to content

11 Marbella CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block2613
Lot4.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionFOUNTAINBLEU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,400
24%
Improvement Value:$266,400
76%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,327+6.7%
2024$11,554+3.5%
2023$11,164+0.6%
2022$11,094+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,492DeedBook 6569, Page 1355Recorded9/26/2024

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,492DeedBook 6508, Page 1109Recorded12/5/2022

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 6508, Page 1109

Property Sale

Sale
$517,393
DeedBook 5610, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2004