Skip to content

7 Marbella CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block2613
Lot4.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
24%
Improvement Value:$272,200
76%
Total Assessment$359,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,669+6.7%
2024$11,874+1.2%
2023$11,730-0.3%
2022$11,766+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,903DeedBook 6283, Page 6Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$497,890
DeedBook 5578, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2004