Skip to content

5 Marbella CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block2613
Lot4.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
23%
Improvement Value:$300,700
78%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,423+6.8%
2024$12,566+1.3%
2023$12,410-0.3%
2022$12,449+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$464,000

From:

To:

Sq Ft2,903DeedBook 6253, Page 1767Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$481,078
DeedBook 5577, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 2004