Skip to content

34 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block2613
Lot4.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionFOUNTAINBLEU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,600
25%
Improvement Value:$269,400
75%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,581+6.7%
2024$11,792+1.2%
2023$11,649+0.7%
2022$11,567+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,488DeedBook 6607, Page 1138Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$532,252
DeedBook 5560, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 2007