Skip to content

124 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$352,191
Last Sale Date
Dec 20, 2004

Property Information

Block2613
Lot4.103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2916

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
24%
Improvement Value:$268,800
76%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,531+6.7%
2024$11,745+1.2%
2023$11,603-0.3%
2022$11,639+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$352,191
DeedBook 4952, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2004