Skip to content

106 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2005

Last Sale Price
$396,669
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block2613
Lot4.112
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2916

Building Details

Building Class17
DescriptionVENTANA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
24%
Improvement Value:$280,800
76%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,982+6.7%
2024$12,168+1.2%
2023$12,021-0.3%
2022$12,058+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$396,669
DeedBook 4972, Page 192