Skip to content

102 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block2613
Lot4.114
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2916

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
25%
Improvement Value:$267,000
75%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,482+6.7%
2024$11,699+1.2%
2023$11,558+1.9%
2022$11,343+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,903DeedBook 6406, Page 1135Recorded6/22/2020

Property Sale

Sale
$350,347
DeedBook 5004, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 2004