Skip to content

27 Portofino DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2005

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block2613
Lot4.117
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2915

Building Details

Building Class17
DescriptionVENTANA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,218
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
23%
Improvement Value:$292,800
77%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,402+6.7%
2024$12,561+1.2%
2023$12,409-0.3%
2022$12,447+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft3,218DeedBook 6413, Page 813Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$473,607
DeedBook 4996, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2005