Skip to content

36 Portofino DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$419,806
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block2613
Lot4.127
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2915

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,783
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$263,800
75%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,373+6.7%
2024$11,597+1.2%
2023$11,456-0.3%
2022$11,492+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$419,806
DeedBook 5141, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2004