Skip to content

7 Monaco DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block2613
Lot4.145
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2913

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
24%
Improvement Value:$271,900
76%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+6.7%
2024$11,848+1.2%
2023$11,704-0.3%
2022$11,740+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,472
DeedBook 5429, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 2004