Skip to content

9 Monaco DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block2613
Lot4.146
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2913

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
24%
Improvement Value:$270,100
76%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,524+6.7%
2024$11,739+1.2%
2023$11,597-0.3%
2022$11,632+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,903DeedBook 6510, Page 1088Recorded12/23/2022

Property Sale

Sale
$561,269
DeedBook 5455, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 2004