Skip to content

10 Monaco DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2005

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block2613
Lot4.148
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2913

Building Details

Building Class17
DescriptionVENTANA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,218
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
22%
Improvement Value:$311,500
78%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,131+6.7%
2024$13,245+6.3%
2023$12,455-0.3%
2022$12,493+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft3,218DeedBook 6456, Page 722Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft3,218DeedBook 6429, Page 998Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 6200, Page 397Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$573,639
DeedBook 5546, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 2005