Skip to content

5 Captiva CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block2613
Lot4.155
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2913

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,800
23%
Improvement Value:$292,000
77%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$11,320+3.5%
2021$10,938+5.7%
2020$10,347+3.2%
2019$10,023+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000
Sq Ft2,903DeedBook 6573, Page 996Recorded11/4/2024

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,903DeedBook 6413, Page 998Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$438,842
DeedBook 5534, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2004