Skip to content

5 Sanibel LnRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$423,028
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block2613
Lot4.164
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
27%
Improvement Value:$237,600
73%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,471+6.7%
2024$10,751+1.2%
2023$10,621-0.3%
2022$10,654+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$423,028
DeedBook 5507, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 2004