Skip to content

11 Sanibel LnRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$513,480
Last Sale Date
Dec 6, 2006

Property Information

Block2613
Lot4.167
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionFOUNTAINBLEU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
26%
Improvement Value:$249,800
74%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,894+6.7%
2024$11,148+1.2%
2023$11,013+1.4%
2022$10,863+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$513,480
DeedBook 5533, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2004