Skip to content

16 Sanibel LnRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block2613
Lot4.170
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionFOUNTAINBLEAU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,902
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
25%
Improvement Value:$267,100
75%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,507+6.7%
2024$11,722+1.2%
2023$11,580-0.3%
2022$11,616+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000
Sq Ft2,902DeedBook 6373, Page 13Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6162, Page 29

Property Sale

Sale
$522,370
DeedBook 5416, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 2004