Skip to content

8 Sanibel LnRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$514,481
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block2613
Lot4.174
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionFOUNTAINBLEAU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,902
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
24%
Improvement Value:$270,800
76%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,630+6.7%
2024$11,838+1.2%
2023$11,695+0.7%
2022$11,609+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$514,481
DeedBook 5425, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2004