Skip to content

56 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 8, 2017

Property Information

Block2613
Lot4.180
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionBELLAGIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
30%
Improvement Value:$203,800
70%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258+6.7%
2024$9,615+1.2%
2023$9,499-0.3%
2022$9,528+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 6308, Page 1516Recorded11/30/2017

Property Sale

Sale
$419,511
DeedBook 5318, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 2004