Skip to content

48 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2010

Property Information

Block2613
Lot4.184
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionVENTANA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
23%
Improvement Value:$292,300
77%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,377+6.7%
2024$12,538+1.2%
2023$12,386-0.3%
2022$12,424+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$498,857
DeedBook 5405, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 2005