Skip to content

51 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2005

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 26, 2011

Property Information

Block2613
Lot4.191
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionVENTANA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,218
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
23%
Improvement Value:$292,400
77%
Total Assessment$379,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+6.7%
2024$12,541+1.2%
2023$12,390-0.3%
2022$12,428+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6132, Page 179

Property Sale

Sale
$499,426
DeedBook 5228, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2005