Skip to content

61 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block2613
Lot4.196
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$268,800
75%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,549+6.7%
2024$11,762+1.2%
2023$11,620-0.3%
2022$11,655+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 6179, Page 1346Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6179, Page 1346

Property Sale

Sale
$460,495
DeedBook 5150, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2004