Skip to content

8 Portofino DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 5, 2007

Property Information

Block2613
Lot4.214
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2915

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
24%
Improvement Value:$268,600
76%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,274+6.8%
2024$11,489+1.3%
2023$11,347-0.3%
2022$11,382+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5736, Page 206

Property Sale

Sale
$430,800
DeedBook 5040, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2004