Skip to content

4 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block2613
Lot4.26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,783
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
25%
Improvement Value:$265,100
75%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+6.7%
2024$11,623+1.2%
2023$11,483-0.3%
2022$11,518+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$528,000
Sq Ft2,783DeedBook 6451, Page 432Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$458,520
DeedBook 5287, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2004