Skip to content

1 Barbados CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$434,362
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block2613
Lot4.27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
25%
Improvement Value:$268,000
75%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,281+6.8%
2024$11,495-0.9%
2023$11,603-0.3%
2022$11,639+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$434,362
DeedBook 6116, Page 990

Property Sale

Sale
$524,291
DeedBook 5334, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2004