Skip to content

5 Barbados CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block2613
Lot4.29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionBELLAGIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,965
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
31%
Improvement Value:$194,400
69%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,927+6.7%
2024$9,305+4.1%
2023$8,942-0.3%
2022$8,970+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,965DeedBook 6451, Page 1625Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$402,951
DeedBook 5289, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 2004