Skip to content

17 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block2613
Lot4.45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
24%
Improvement Value:$272,900
76%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,693+6.7%
2024$11,897+3.4%
2023$11,503-0.3%
2022$11,539+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,903DeedBook 6463, Page 312Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$494,438
DeedBook 5387, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 2004