Skip to content

25 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$631,500
Last Sale Date
Feb 24, 2024

Property Information

Block2613
Lot4.49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2912

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,673
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$255,400
75%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,077+6.7%
2024$11,319+1.2%
2023$11,182-0.3%
2022$11,217+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$631,500
Sq Ft2,673DeedBook 6550, Page 467Recorded3/1/2024

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5581, Page 1

Property Sale

Sale
$474,693
DeedBook 5349, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2004