Skip to content

29 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block2613
Lot4.51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2911

Building Details

Building Class17
DescriptionVENTANA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,218
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,300
23%
Improvement Value:$291,500
77%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349+6.7%
2024$12,512+1.2%
2023$12,360-0.3%
2022$12,398+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft3,218DeedBook 6602, Page 1959Recorded9/10/2025

Property Sale

Sale
$493,530
DeedBook 5714, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 2005