Skip to content

5 Amalfi CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block2613
Lot4.59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2914

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
26%
Improvement Value:$248,000
74%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,798+6.7%
2024$11,058-5.1%
2023$11,655-0.3%
2022$11,691+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,400DeedBook 6453, Page 1950Recorded8/25/2021

Property Sale

Sale
$499,820
DeedBook 5661, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2004