Skip to content

12 Amalfi CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block2613
Lot4.73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2914

Building Details

Building Class17
DescriptionVENTANA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
23%
Improvement Value:$290,200
77%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,335+6.7%
2024$12,499+1.2%
2023$12,347-0.3%
2022$12,385+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6552, Page 1582

Property Sale

Sale
$540,450
DeedBook 5754, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 2005