Skip to content

6 Amalfi CtRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$443,500
Last Sale Date
Nov 8, 2012

Property Information

Block2613
Lot4.76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2914

Building Details

Building Class17
DescriptionSUNDANCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,903
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
25%
Improvement Value:$272,400
75%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,757+6.7%
2024$11,957+1.2%
2023$11,812-0.3%
2022$11,848+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$443,500
DeedBook 6160, Page 725

Property Sale

Sale
$617,998
DeedBook 5679, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 2004