Skip to content

53 Sedona BlvdRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block2613
Lot4.92
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2916

Building Details

Building Class17
DescriptionBELLAGIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
32%
Improvement Value:$186,500
68%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,663+6.7%
2024$9,057+1.2%
2023$8,947-0.3%
2022$8,975+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 6304, Page 1355Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 6149, Page 850

Property Sale

Sale
$341,294
DeedBook 4963, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 2004