Skip to content

123 Monte Carlo DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2004

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block2613
Lot4.95
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2916

Building Details

Building Class17
DescriptionFOUNTAINBLEAU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
28%
Improvement Value:$225,900
72%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,020+6.7%
2024$10,328+1.2%
2023$10,203+6.7%
2022$9,564+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 6305, Page 478Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6226, Page 1715Recorded8/25/2015

Property Sale

Sale
$305,343
DeedBook 4945, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2004