Skip to content

188 Highland AveTrenton, NJ 08620

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2011

Property Information

Block2614
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
33%
Improvement Value:$147,500
67%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+6.7%
2024$7,303+1.2%
2023$7,214+4.1%
2022$6,927+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945