Skip to content

42 Mae Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2011

Property Information

Block2615
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$166,400
68%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+6.7%
2024$8,073+1.2%
2023$7,975+4.1%
2022$7,657+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 2925, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1957