Skip to content

53 Mae DrTrenton, NJ 08620

Built 1957

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jan 18, 2012

Property Information

Block2616
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,261
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
34%
Improvement Value:$152,600
66%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,112+6.7%
2024$7,604+1.2%
2023$7,511+4.1%
2022$7,212+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 6138, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1957